Łukasz "Lukem" Wójcik

Lukem.net nie jest już aktualizowany. Przeczytaj ostatni wpis »

Gadu-Gadu – wiadomości – spam

14.08.2008, 21:18 Internet

Ta zależność, tak samo prosta jak i oczywista, nabrała dla mnie zupełnie nowego wymiaru ostatnimi czasy. Podejrzewam, że znajomi i znajome z “mojego ulubionego” zielonego forum (nie, nie forum Webhelp.pl) przyznają mi rację.

Jak, kiedy i do czego powstało Gadu-Gadu, tego raczej nie muszę streszczać. Znamiennym momentem w jego wieloletniej historii był moment, kiedy firma dostrzegła potencjał w niskich numerach i zaczęła je wykorzystywać w celach, które można by ogólnie nazwać marketingowymi. Mniej-więcej zbiegło się to w czasie z uruchomieniem nowej MojejGeneracji (ktoś w ogóle jeszcze pamięta starą?), która stała się mniej-więcej serwisem społecznościowym.

Wracając jednak do kwestii niskich numerków – jeden z nich, konkretnie numer 16, został sprzedany na aukcji WOŚP za niecałe 14 tys. zł. Nie wiem, w czyje ręce trafił, wiem natomiast co się z nim stało – urodził się na nim bot imieniem Alice, którego jedyną chyba działającą funkcją jest istnienie. Poza odesłaniem mi kilku śmieciowych linków nie stwierdziłem żadnej wartości użytkowej we wspomnianym tworze.

Nie miałbym pojęcia o tym wszystkim, gdyby nie jedna wiadomość na wspomnianym na początku forum, mniej więcej takiej treści:

ey czy ktos mi powie w koncu o co chodzi z tym numerem 16 na gadu gadu ?? nie mam pojecia o co kaman i o co tyle szumu???

O ile za pierwszym razem podjęliśmy temat i próbowaliśmy odesłać autorkę po więcej informacji, o tyle za drugim, trzecim i osiemnastym okazało się to bezcelowe – bo jak tu uświadamiać coś, co raczej nie czyta ze zrozumieniem (chyba że obrazki CAPTCHA), tylko dubluje posty w celu otrzymania kolejnego bana.

Niebawem narodziła się nowa szkoła spamowania. Założenia (wielokrotne postowanie tych samych wiadomości z tym głupim numerem GG w treści) te same, jednak treść już inna:

Jestem ciekawa, czy Wy jako uzytkowinicy neta korzystacie z botow?
Czy moglibyscie podac mi ich spis?? Ja dotychczas posiadam tylko
jeden nr wygrany z WOSP 16 pod Gadu gadu. Jesli mielibyscie cos wiecej
piszcie:)

Na odległość cuchnęło kolejną falą spamu. Nie wiem co się z tym postem stało, ale chyba wylądował tam, gdzie powinien, czyli w /dev/null. Zauważyłem też, że z podobnymi problemami boryka się mnóstwo polskich (i nie tylko – Google znalazło nawet takie, gdzie nie potrafię odczytać ani literki) forów dyskusyjnych.

Nie wiem, czy właściciel bota maczał w tym palce czy nie. Nie wiem, czy to robił rzeczywiście bot, czy jednak żywy człowiek. Wiem jedno – z takimi osobnikami jeszcze długo będę uważał, że Gadu-Gadu i spam to określenia synonimiczne.

Aż się boję na myśl o tym, że numer GG 17 też zostanie sprzedany na aukcji…

Tagi: , ,

Komentarze do wpisu

 • CoSTa15.08.2008, 14:31

  Tja, GG… Kurczę, nawet nie wiem jak to skomentować. Od lat praktycznie nie używam ale przy odpalaniu Adium GG się załącza i czasem jakiś spamik wpadnie. Ten program i protokół załamują mi czasem ręce.

 • Lymorn15.08.2008, 20:48

  Osobiście korzystam z wtyczki AntySyf w tlenie. Filtruje wszelkie łańcuszki i wszelaki spam (ale tutaj musiałem sam pododawać filtry).

 • Lukem15.08.2008, 21:15

  Z tym że te wiadomości przytoczone wyżej to posty na forum, a nie wiadomości na GG. Moje wnioski pozostają jednak niezmienione.

Od 21.08.2009 r. możliwość komentowania wpisów została wyłączona.

Miniblog

 • #PolandwantsJB (2) 19.07.2009 r.

  Drogie Polki i drodzy Polacy. Nie przenoście zwyczajów rodem z blogów Onetu na Twittera. Zamiast bezsensownie spamować międzynarodowy serwis i wyrabiać sobie i innym wątpliwą renomę, napiszcie maile do tych swoich Jonas Brothers albo zwróćcie się do nich bezpośrednio. Dziękuję za uwagę.

 • Egzystencjalne #8 (3) 17.07.2009 r.

  W całej tej wojnie o publiczne media uwiera mnie jeden fakt. W okresie wakacyjnym większość telewizji (prywatne też, ale teraz nie o nich mowa) serwuje powtórki wszystkiego, co im się nawinie pod rękę i jeszcze się nadaje do odtworzenia. Ciekawy jestem dlaczego zamiast płacić abonament, nie można wysłać im kserokopii dowodów wpłat z zeszłego roku.

 • Nowy hosting (5) 12.07.2009 r.

  Od kilkudziesięciu godzin blog jest serwowany z nowego miejsca – Linuxpl.com. Przerwa w działaniu byłaby krótsza gdyby nie OVH i Firefox, które wspólnie odmówiły mi szybkiego odświeżenia i rozpropagowania nowych DNSów. Jednak wszystko wskazuje na to, że operacja się udała, a pacjent (czyt. blog) działa nieco szybciej.