Łukasz "Lukem" Wójcik

Lukem.net nie jest już aktualizowany. Przeczytaj ostatni wpis »

Bluetooth w komputerze

16.03.2009, 14:01 Komputery

Od jakiegoś czasu bawię się Bluetoothem. Jako opcja w telefonie dawno jest już standardem i nie zasługuje na większą celebrację, ale dopiero adapter w komputerze przynosi nowe możliwości, które już zmieniły mój sposób korzystania z telefonu i komputera razem wziętych.

Instalacja tego maleńkiego przypominającego pendrive ustrojstwa nie była jednak taka prosta. Używany przeze mnie model miał dołączoną minipłytę CD ze sterownikami BlueSoleil w archaicznej wersji – wystarczającymi, by uruchomić podstawowe funkcje typu przesyłanie plików czy synchronizacja danych. Od samego początku jednak napaliłem się na opcję darmowego internetu w komórce, właśnie za pośrednictwem Bluetooth. Lektura kilku poradników na forach dyskusyjnych i próby instalacji sterowników BlueSoleil w różnych wersjach, a potem WIDCOMM (oczywiście nie naraz) nie przyniosły jednak rezultatów.

Udało mi się zdobyć drugi “patyk” w standardzie Bluetooth 2.0, posiadający własny unikalny adres MAC (poprzedni był 1.1 z adresem 11:11:11:11:11:11). Dołączone do niego sterowniki – BlueSoleil, ale tym razem w wersji 5.x – dały ten sam efekt co poprzednio: wszystko działało, ale internet nie chciał śmigać. Próby “spiknięcia” komórki i komputera pod tym kątem zakończyły się stratami finansowymi w wysokości 2-3 zł z mojego konta prepaid.

W końcu okazało się, że nie doczytałem któregoś poradnika do końca i nie udostępniłem połączenia internetowego w ustawieniach sieci. Naprawiłem błąd i kolejna sesja w Operze Mini karmiona była pakietami przesłanymi nie przez GPRS, a Bluetooth.

Jak tylko skończy mi się pakiet GPRS, wszystkie opcje internetowe w moim telefonie będą ustawione na Bluetooth. Korzystam już z synchronizacji kalendarza, sprawdzam pocztę via IMAP a w przyszłości skłonny jestem wykorzystać Bluetooth do aktualizacji telefonu, jeśli tylko takowa się pojawi. Jest tylko jeden minus tego rozwiązania – żeby korzystać w ten sposób z darmowego internetu, musi być włączony komputer, który będzie “dokarmiał” telefon pakietami sieciowymi. A po co męczyć się z przeglądaniem internetu na małym ekranie, skoro mam na chodzie duży?

Odkładając jednak internet na bok, jest jeszcze parę innych opcji do wykorzystania przez Niebieskiego Zęba. Użycie głośników komputerowych jako zestawu słuchawkowego czy sterowanie komputerem za pomocą komórki w roli pilota (z użyciem tzw. plików HID, które w moim Sony Ericssonie są sprawnie obsługiwane) – to tylko część z nich. Za sprawą transferu plików praktycznie przestałem używać kabla USB – bez niego jest po prostu wygodniej (nie wiem czy szybciej, bo nigdy nie robiłem porównań).

A jeśliby ktoś z Was planował kupno adaptera Bluetooth na USB – nie żałujcie pieniędzy, zapłaćcie 40-50 zł i kupcie urządzenie w standardzie Bluetooth 2.0 z własnym adresem MAC. Podobno jest szybsze (zwłaszcza z EDR), prawie na pewno będzie miało względnie nową wersję sterowników, a na pewno sprawi mniej kłopotów przy instalacji.

Tagi: , , ,

Komentarze do wpisu

 • Tomek16.03.2009, 16:15

  Pod nowym Windows 7, BT to inna bajka :) System ma zintegrowane sterowniki do większości “jongli” usb.

 • Ktos16.03.2009, 16:28

  No, akurat wbudowane sterowniki Windows dla Bluetooth dostępne są od XP SP1 chyba – ja sobie z nich korzystam (kiedyś na XP, teraz na Viście), pozbywając się niezmiernie mnie wkurzającego WIDCOMM-a. Gorzej było z ich pasowaniem do tanich adapterów (choć mój, niezmiernie no-name, kiedyś pod XP raz zadziałał na wbudowanych – po reinstalacji już niestety nie chciał).

  Ostatnio nawet zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony, gdy po sparowaniu słuchawki BT Vista sobie znalazła sterowniki, zainstalowała i wszystko zaczęło działać.

  Niemniej transfer plików przez BT jest zdecydowanie wolniejszy niż przez USB, dlatego jednak polecam kabel jeśli potrzeba coś większego wysłać do- lub z- telefonu.

 • glabek9416.03.2009, 17:30

  Co do aktualizacji softu przez BT, to np. w Nokiach to niemożliwe. I sam też bym nie próbował – może się połączenie zerwać i będzie kuku.

 • Lukem16.03.2009, 18:43

  Jak już Marcin wspomniał, XP ma swoje sterowniki BT, ale nawet nie sprawdzałem ich działania. Widcommy na razie działają u mnie bez zarzutu. Jedyne co mnie w nich uwiera to przestoje, gdy trzeba coś zapisać/zmienić w opcjach.

  Aktualizacji przez BT próbowałem, ale nie było co aktualizować. ;)

 • CoSTa17.03.2009, 9:25

  Eeee… To w PC trzeba dokupować jakieś dongle? Nie jest to na płycie, jak swego czasu irda czy jak to zwał? Dziwne…

 • Tomek17.03.2009, 10:29

  CoSTa PC to nie laptop ;)

 • CoSTa26.03.2009, 10:13

  Tomek:
  W moim mini mam wszystko ootb – sądziłem, że to standard w dzisiejszych czasach :)

Od 21.08.2009 r. możliwość komentowania wpisów została wyłączona.

Miniblog

 • #PolandwantsJB (2) 19.07.2009 r.

  Drogie Polki i drodzy Polacy. Nie przenoście zwyczajów rodem z blogów Onetu na Twittera. Zamiast bezsensownie spamować międzynarodowy serwis i wyrabiać sobie i innym wątpliwą renomę, napiszcie maile do tych swoich Jonas Brothers albo zwróćcie się do nich bezpośrednio. Dziękuję za uwagę.

 • Egzystencjalne #8 (3) 17.07.2009 r.

  W całej tej wojnie o publiczne media uwiera mnie jeden fakt. W okresie wakacyjnym większość telewizji (prywatne też, ale teraz nie o nich mowa) serwuje powtórki wszystkiego, co im się nawinie pod rękę i jeszcze się nadaje do odtworzenia. Ciekawy jestem dlaczego zamiast płacić abonament, nie można wysłać im kserokopii dowodów wpłat z zeszłego roku.

 • Nowy hosting (5) 12.07.2009 r.

  Od kilkudziesięciu godzin blog jest serwowany z nowego miejsca – Linuxpl.com. Przerwa w działaniu byłaby krótsza gdyby nie OVH i Firefox, które wspólnie odmówiły mi szybkiego odświeżenia i rozpropagowania nowych DNSów. Jednak wszystko wskazuje na to, że operacja się udała, a pacjent (czyt. blog) działa nieco szybciej.