Łukasz "Lukem" Wójcik

Lukem.net nie jest już aktualizowany. Przeczytaj ostatni wpis »

OpenID a sprawa polska

20.03.2009, 22:14 Internet

Ponad dwa lata temu Marcin Jagodziński wieszczył rok OpenID. Dla mnie był to pierwszy raz, kiedy przeczytałem o tej technologii, która wyglądała na rewolucję w relacjach między użytkownikiem a serwisami internetowymi. Tymczasem w marcu 2009 r. mogę z perspektywy użytkownika stwierdzić, że w Polsce OpenID jest zabawką, o której wie i używa wąska grupa osób.

Jeśli ktoś nie za bardzo wie, co to jest i o czym zamierzam napisać – polecam wystąpienie Patryka Zawadzkiego na Grill IT 3. W skrócie – OpenID to próba zjednoczenia wszystkich naszych loginów i haseł w postaci jednego, uniwersalnego konta u zewnętrznego dostawcy, którego możemy sami wybrać. W 2007 roku, czyli w chwili mojego pierwszego zetknięcia z tym mniemanym cudem przyszłości, stała przed nim świetlana przyszłość – istniały już pod to techniczne podwaliny. Liczyłem, że pojawi się w Polsce przynajmniej kilu dużych graczy, którzy umożliwią stosowanie swoich tożsamości u siebie. I co?

W zachodnim internecie (brzmi prawie jak “za żelazną kurtyną”, ale co poradzić) działo się całkeim sporo. Pojawili się zarówno dostawcy (spośród licznych przykładów wymienię WordPress.com), jak i konsumenci (Blogger, Yahoo! i wiele innych serwisów). Pojawiły się wtyczki dla popularnych systemów blogowych i forum, w tym WordPress. Założenie własnego profilu OpenID to żaden problem, ale z wykorzystaniem go w polskim internecie będzie już gorzej.

Poza niewielkim gronem blogów i nielicznymi “niszowymi” serwisami (jedyny przykład jaki przychodzi mi do głowy to Jogger.pl) nie ma wielu okazji, by używać cyfrowej tożsamości. I tu trafiamy w błędne koło: mało możliwości wykorzystania, praktycznie zero propagandy – tyle samo użytkowników i brak motywacji do wprowadzania, a w konsekwencji umasowienia obsługi OpenID. I tak udana idea pokrywa się w Polsce kurzem; nawet blog identity 2.0 milczy.

Co do mnie, to na dniach udostępnię testowo obsługę OpenID na blogu. Niekoniecznie z powodów propagandowych czy użytkowych, raczej z ciekawości.

Tagi: ,

Komentarze do wpisu

 • Hoss20.03.2009, 23:16

  Dawno temu się tym “bawiłem”. Moim zdaniem, OpenID zamiast pomagać, komplikował całą procedurę z hasłami etc. Nie dość, że na początku musieliśmy tworzyć dla stron wizytówki, to potem te przekierowania… Za dużo zabawy, wolę login i hasło :)

 • Ravicious21.03.2009, 11:07

  A ja jestem zadowolony, kiedy w jakimś hamerykańskim start-upie mogę się zarejestrować przez google’owskie OpenID.

  Polska, Polska… Jeśli nie wprowadzą tego na n-k, to połowa, cofnij, jakieś 80% polskich internautów nie będzie wiedziało, że coś takiego jak OpenID istnieje.

  Zgodzę się z przedmówcą, że OpenID.pl trochę komplikuję całą sprawę. Kiedy rejestruję się w jakimś serwisie przez wspomniane OpenID Google, to po prostu zgadzam się na przesłanie danych o mnie i… już. Na OpenID.pl musiałem tworzyć te wizytówki, na dodatek występowały błędy z polskimi znakami. Przez OpenID.pl logowałem się tylko na osnews.pl.

  Swoją drogą, ta wtyczka do OpenID dla WordPressa jest kulawa trochę. Nie wiem, czy już to naprawili, ale w komentarzu zamiast linka do bloga czy strony autora, pokazywał się link do jego ID w serwisie OpenID.

 • klisiu21.03.2009, 13:56

  IMHO OpenID ma przyszłość, ale to nie był rok jego nadmiernego rozwoju i kolejny również się tak nie zapowiada. Korzystałem kiedyś z openid.pl, jednakże wkurzało mnie to, że po kliknięciu w link profilu otrzymywaliśmy… nic. :P

  Znacznie fajniej ma to zrobione MyOpenID.com, z którego to usług korzystam na co dzień przy komentowaniu na Bloggerze, czy też na kilku [raptem] blogach.

 • glabek9421.03.2009, 17:55

  Sam kiedyś, jak jeszcze nie miałem dostępu do sieci to myślałem czy coś takiego istnieje. Jak zacząłem z niej korzystać to tego nie zauważyłem, dopiero później dowiedziałem się o OpenID.
  To, że nie jest ono używane to wina webmasterów, którzy nie implementują tego na swoich serwisach. Choćby – gdyby miał popularność – taki serwer OpenID stałby się łakomym kąskiem dla hackerów.
  Trudności – fakt, autoryzacja trwa, przekonałem się o tym na Zoho with Google Account.

Od 21.08.2009 r. możliwość komentowania wpisów została wyłączona.

Miniblog

 • #PolandwantsJB (2) 19.07.2009 r.

  Drogie Polki i drodzy Polacy. Nie przenoście zwyczajów rodem z blogów Onetu na Twittera. Zamiast bezsensownie spamować międzynarodowy serwis i wyrabiać sobie i innym wątpliwą renomę, napiszcie maile do tych swoich Jonas Brothers albo zwróćcie się do nich bezpośrednio. Dziękuję za uwagę.

 • Egzystencjalne #8 (3) 17.07.2009 r.

  W całej tej wojnie o publiczne media uwiera mnie jeden fakt. W okresie wakacyjnym większość telewizji (prywatne też, ale teraz nie o nich mowa) serwuje powtórki wszystkiego, co im się nawinie pod rękę i jeszcze się nadaje do odtworzenia. Ciekawy jestem dlaczego zamiast płacić abonament, nie można wysłać im kserokopii dowodów wpłat z zeszłego roku.

 • Nowy hosting (5) 12.07.2009 r.

  Od kilkudziesięciu godzin blog jest serwowany z nowego miejsca – Linuxpl.com. Przerwa w działaniu byłaby krótsza gdyby nie OVH i Firefox, które wspólnie odmówiły mi szybkiego odświeżenia i rozpropagowania nowych DNSów. Jednak wszystko wskazuje na to, że operacja się udała, a pacjent (czyt. blog) działa nieco szybciej.