Łukasz "Lukem" Wójcik

Lukem.net nie jest już aktualizowany. Przeczytaj ostatni wpis »

Jak głosowali polscy europosłowie

06.05.2009, 21:07 Różne

Internauci już wiedzą, stacje telewizyjne wspominają jak o jakiejś ciekawostce, ale stało się: głosowanie Parlamentu Europejskiego odbyło się i zakończyło się odrzuceniem projektu pakietu telekomunikacyjnego, a w konsekwencji odsunięciem tego tematu na jesienne obrady parlamentu nowej kadencji. A ja postanowiłem poszukać informacji, jak głosowali nasi europosłowie.

VaGla pisał swego czasu, że Nie jest prosto sprawdzić, kto jak głosował w tej kadencji Parlamentu Europejskiego, jednak dzięki jego wskazówkom dotarłem do niezbędnych informacji bez większych problemów. Komu się nie chce czytać, jak do tego doszedłem, może przeskoczyć na sam koniec wpisu.

Z mojego poprzedniego wpisu wiemy już, jak wygląda przedmiot głosowania. Z treści dokumentu zawierającego proponowane zmiany w pakiecie telekomunikacyjnym dowiemy się, że autorem raportu jest Catherine Trautmann. Ambitniejsi dowiedzieli się też, że najbardziej symboliczny punkt projektu, mówiący o prawach i wolnościach użytkowników w kontekście wolności wypowiedzi i prawa do informacji, to poprawka 46. Ta szczątkowa wiedza na razie nam wystarczy.

Idziemy na stronę Parlamentu Europejskiego i wybieramy z menu “Działalność”, a potem “Posiedzenia plenarne”. Tam dowiemy się, że głosowania zaplanowane były na godzinę 12. Rozwijamy listę i szukamy znanego już nam nazwiska Catherine Trautmann. Przy okazji dowiadujemy się, że projekt ten nosi oznaczenie A6-0272/2009. Przejdźmy zatem do protokołów posiedzeń

Mamy dokument z głosowaniem imiennym. Raport Trautmann figuruje tam w czterech blokach, których oznaczenia nic nam nie mówią. W tym momencie jeszcze raz przydała się wiedza z serwisu VaGli – otwieramy kolejną kartę w przeglądarce, znów stronę europarlamentu. Stamtąd przechodzimy na stronę informacji na temat sesji (graficzny obrazek w prawym panelu bocznym). Potem z rozwijanego menu wybieramy “Tabled texts” i wybieramy “Texts of amendments to reports (current part-session)”.

Na otwartej liście projektów do przegłosowania szukamy “naszego” (po nazwisku lub po oznaczeniu A6-0272/2009) i klikamy literkę “a” w prostokącie. Co widzimy? Listę dokumentów z poprawkami w różnych wersjach językowych. Wzmianka, której szukamy, figuruje w kilku dokumentach, jako poprawka 2, 5, 6 i 9. To już konkret… Wracamy do protokołu głosowania – jeden z jego punktów jest podpisany jako AM1PC=2=5=6=9. Brzmi znajomo?

No i teraz gwóźdź programu, czyli wyniki głosowania – są na stronie 89 protokołu. 407 głosów za przyjęciem poprawek i odrzuceniem traktatu, 57 przeciw, 171 wstrzymało się. Z Wikipedii wiemy, że mamy 50 reprezentantów w europarlamencie. No to sprawdzamy…

“ZA” głosowali (33): Adam Bielan, Adam Gierek, Andrzej Wielowieyski, Andrzej Zapałowski, Bogdan Pęk, Bogusław Sonik, Ewa Tomaszewska, Filip Kaczmarek, Maciej Giertych, Genowefa Grabowska, Grażyna Staniszewska, Hanna Foltyn-Kubicka, Jacek Protasiewicz, Jan Masiel, Jan Olbrycht, Janusz Onyszkiewicz, Janusz Wojciechowski, Józef Pinior, Konrad Szymański, Lidia Geringer d’Oedenberg, Małgorzata Handzlik, Marcin Libicki, Marek Siwiec, Paweł Piskorski, Tadeusz Zwiefka, Wojciech Roszkowski, Urszula Gacek, Urszula Krupa, Wiesław Kuc, Witold Tomczak, Zbigniew Zaleski, Zdzisław Chmielewski, Zdzisław Podkański.

“PRZECIW” głosowali (3): Bernard Wojciechowski, Dariusz Rosati, Leopold Rutowicz.

Wstrzymali się (2): Sylwester Chruszcz, Stanisław Jałowiecki.

Posłowie, których głosów nie znalazłem w zestawieniu (12): Jerzy Buzek, Krzysztof Hołowczyc, Jacek Saryusz-Wolski, Bogusław Liberadzki, Andrzej Szejna, Bogdan Golik, Jan Kułakowski, Marek Czarnecki, Mieczysław Janowski, Ryszard Czarnecki, , Mirosław Piotrowski, Bogusław Rogalski.

Kto wie na kogo głosował, ten wnioski wyciągnie. Wiadomo też, komu podziękować, a komu nie…

Tagi: , , , , ,

Komentarze do wpisu

 • aine7.05.2009, 0:11

  może nie zrozumieli pytania? ;)
  przesunięcie na jesień wcale nie oznacza rozwiązanego problemu..
  ja nigdy nie zrozumiem wstrzymywania się od głosu… jak dorosły człowiek może nie mieć wyrobionego zdania?

 • glabek947.05.2009, 14:38

  Prościej było poszukać na blogach europosłów i tak na blogu pani posłanki Lidii Geringer mamy link wprost do tego PDFa.
  Jak czytałem ten wpis to zrozumiałem, że za tymi poprawkami głosowali Ci, którzy są w za, a przeciw analogicznie. Natomiast jest odwrotnie – popełniłeś błąd (chyba), bo za poprawkami głosowali Ci, którzy u Ciebie są “przeciw”, a przeciw Ci, którzy są “za”.

 • Lukem7.05.2009, 17:16

  glabek94: Prościej, ale chciałem mieć te informacje niejako z pierwszej ręki. Przez ostatnie kilka dni w sieci zrobił się taki szum, że właściwie nie wiedziałem komu wierzyć.

  Słuszne spostrzeżenie co do tych poprawek, wyedytowałem wpis żeby nie było wątpliwości.

  Przy okazji dopatrzyłem się dwóch niepoliczonych posłów na liście (Giertych i Roszkowski) – mój błąd.

 • Inez9.05.2009, 9:47

  A ja uważam, że oni w ogóle powinni się tą sprawą zajmować. Są ważniejsze kwestie do omówienia aniżeli cenzurowanie internetu. Całe szczęście to się nie przyjęło. I szczerze wątpię, żeby kiedykolwiek tak się stało.

 • Inez9.05.2009, 9:48

  To znaczy uważam, że NIE powinni zajmować się tą sprawą :D.

 • Lukem9.05.2009, 20:59

  Inez: Zależy w sumie jak się na to patrzy, bowiem nie jest tak, że w tym całym europarlamencie posłowie tylko siedzą i myślą jak by tu internet masom ograniczyć. Cenzura internetu byłaby efektem ubocznym zmian prawnych, które w istocie mają służyć czemu innemu – choćby ochronie firm, które w takich rozwiązaniach dopatrują się swojego interesu.

  Pakiet telekomunikacyjny to nie tylko internet i wolność słowa, to także kwestie całej telekomunikacji i jej przyszłego rozwoju. Kojarzenie go tylko z “pakietami internetowymi” to nieporozumienie.

  Kolejne głosowanie jesienią, już w nowym składzie…

Od 21.08.2009 r. możliwość komentowania wpisów została wyłączona.

Miniblog

 • #PolandwantsJB (2) 19.07.2009 r.

  Drogie Polki i drodzy Polacy. Nie przenoście zwyczajów rodem z blogów Onetu na Twittera. Zamiast bezsensownie spamować międzynarodowy serwis i wyrabiać sobie i innym wątpliwą renomę, napiszcie maile do tych swoich Jonas Brothers albo zwróćcie się do nich bezpośrednio. Dziękuję za uwagę.

 • Egzystencjalne #8 (3) 17.07.2009 r.

  W całej tej wojnie o publiczne media uwiera mnie jeden fakt. W okresie wakacyjnym większość telewizji (prywatne też, ale teraz nie o nich mowa) serwuje powtórki wszystkiego, co im się nawinie pod rękę i jeszcze się nadaje do odtworzenia. Ciekawy jestem dlaczego zamiast płacić abonament, nie można wysłać im kserokopii dowodów wpłat z zeszłego roku.

 • Nowy hosting (5) 12.07.2009 r.

  Od kilkudziesięciu godzin blog jest serwowany z nowego miejsca – Linuxpl.com. Przerwa w działaniu byłaby krótsza gdyby nie OVH i Firefox, które wspólnie odmówiły mi szybkiego odświeżenia i rozpropagowania nowych DNSów. Jednak wszystko wskazuje na to, że operacja się udała, a pacjent (czyt. blog) działa nieco szybciej.