Łukasz "Lukem" Wójcik

Lukem.net nie jest już aktualizowany. Przeczytaj ostatni wpis »

Nowy Spinacz.pl

17.07.2009, 10:05 Internet

Umarł Spinacz, niech żyje Spinacz. O planowanym restarcie upadłego serwisu społecznościowego wiedziałem od tygodnia, ale i tak jestem zaskoczony.

Bo nowy Spinacz nie jest już serwisem społecznościowym. Zamiast tego, nowy właściciel znany skądinąd jako Fotka.pl poszedł w mikroblogi, wskutek czego (dzięki czemu?) mamy przed sobą polskojęzyczną, niezbyt wierną kopię Twittera. W swojej obecnej fazie życia serwis nie oferuje nic więcej poza założeniem konta, możliwością dodania wpisu, odszukania znajomych i podpięcia kanału RSS do swojego konta. Z pewnością to nie koniec jego rozwoju.

Chętnych do obserwowania mojego profilu zapraszam na http://spinacz.pl/lukem oraz http://spinacz.pl/lukemnet. Na pierwszym pojawią się pewnie treści zebrane za pomocą Lukem.soup, a drugi posłuży za bota powiadamiającego. Mikroblogging w czystej postaci uprawiam w dalszym ciągu na Blipie. ;)

Podsumować mógłbym tak: był już rok blogów. Był rok serwisów społecznościowych. A teraz wszystko wskazuje na to, że będziemy mieli rok mikroblogów. Aby patrzeć, jak wyskoczy kolejny (Sledzik.pl od naszej-klasy) i będzie można ironicznie powiedzieć, że cała Polska mikrobloguje. ;) Zastanawiam się tylko, czy dojdzie do ustabilizowania sytuacji (każdy serwis wypracuje pozycję tylko w swojej grupę docelową i homeostaza będzie trwać nadal), czy jednak ktoś pomyśli ambitniej i stanie się w Polsce tym, czym w USA jest Twitter. A ponieważ wróżenie z fusów to nie moja działka, zakończę konkluzją charakterystyczną ponoź dla niedoświadczonych dziennikarzy: czas, a właściwie społeczność zadecyduje.

Tagi: , , , ,

Od 21.08.2009 r. możliwość komentowania wpisów została wyłączona.

Miniblog

  • #PolandwantsJB (2) 19.07.2009 r.

    Drogie Polki i drodzy Polacy. Nie przenoście zwyczajów rodem z blogów Onetu na Twittera. Zamiast bezsensownie spamować międzynarodowy serwis i wyrabiać sobie i innym wątpliwą renomę, napiszcie maile do tych swoich Jonas Brothers albo zwróćcie się do nich bezpośrednio. Dziękuję za uwagę.

  • Egzystencjalne #8 (3) 17.07.2009 r.

    W całej tej wojnie o publiczne media uwiera mnie jeden fakt. W okresie wakacyjnym większość telewizji (prywatne też, ale teraz nie o nich mowa) serwuje powtórki wszystkiego, co im się nawinie pod rękę i jeszcze się nadaje do odtworzenia. Ciekawy jestem dlaczego zamiast płacić abonament, nie można wysłać im kserokopii dowodów wpłat z zeszłego roku.

  • Nowy hosting (5) 12.07.2009 r.

    Od kilkudziesięciu godzin blog jest serwowany z nowego miejsca – Linuxpl.com. Przerwa w działaniu byłaby krótsza gdyby nie OVH i Firefox, które wspólnie odmówiły mi szybkiego odświeżenia i rozpropagowania nowych DNSów. Jednak wszystko wskazuje na to, że operacja się udała, a pacjent (czyt. blog) działa nieco szybciej.